Cmentarz na Monte Cassino

Cmentarz na Monte Cassino to jedna z naszych ważniejszych wojskowych nekropolii. Umiejscowiona poza granicami Polski, w miejscu gdzie rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew II Wojny Światowej. Pochowano tu ponad tysiąc polskich żołnierzy z II Korpusu Armii Władysława Andersa. Punkt obowiązkowy przy wycieczce na południe Włoch. Miejsce szczególne, upamiętniające wydarzenia jakie się tu rozegrały w dniach od 11 do 19 maja 1944 roku.

Cmentarz na Monte Cassino
Cmentarz na Monte Cassino

Historia powstania cmentarza na Monte Cassino

O powstaniu w tym miejscu cmentarza decyzję podjął generał Władysław Anders już 18 maja 1944 roku. Jeszcze podczas trwania walk o Monte Cassino. Do jego utworzenia doszło na przełomie lat 1944/1945. Nekropolię umiejscowiono na fragmencie płaskiego terenu, zwanego podczas bitwy- Doliną Śmierci. Jest ono położone dokładnie pomiędzy wzgórzem 593, a Monte Cassino.

Całość zaprojektowała dwójka polskich architektów – Jerzy Skolimowski i Wacław Hryniewicz, pod kierownictwem inż. Tadeusza Muszyńskiego. Wszystko nadzorował Roman Wajda – uczestnik bitwy i wydarzeń spod Monte Cassino.

Uroczyste otwarcie odbyło się 1 września 1945 roku, w 6-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W tym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele polskiego rządu RP na uchodźstwie.

Cmentarz na Monte Cassino

Aby dotrzeć do nekropolii trzeba przejść około 300 metrów aleją obsadzoną zielonymi choinkami. Na cmentarz wchodzi się przez bramę, której strzegą dwie wielkie rzeźby orłów.

W samym centrum nekropolii znajduje się krzyż Virtuti Militarii oraz grób generała Andersa, którego życzeniem był pochówek właśnie w tym miejscu. Poniżej znajduje się również grób jego drugiej żony – Ireny Renaty Anders. Na samym placu jest też umieszczony sporej wielkości napis – Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie.

Następnie kolejno na poziomach są rozmieszczone groby żołnierzy, uczestników bitwy pod Monte Cassino, wykonane z wapiennych głazów. Znajduje się tu ich 1038, plus 5 dodatkowych wybudowanych w latach od 1965 do 2011. Pochowano w nich 1052 poległych, którzy zostali rozpoznani oraz 23 niezidentyfikowanych. W grobach dobudowanych pochowano generała Władysława Andersa, jego żonę Irenę i biskupa polowego Józefa Feliksa Gawlina. Pozostałe dwa należą symbolicznie do kapitana Adolfa Dziekiewicza oraz generała Bolesława Ducha.

Co ciekawe na cmentarzu pochowano żołnierzy różnych wyznań, nie tylko katolików. Dlatego na miejscu można się natknąć na groby muzułmanów, żydów i prawosławnych.

Nad rzędami grobów umieszczonych piętrowo króluje wielki biały krzyż, w środku którego umieszczone jest godło Polski, wykonane w płaskorzeźbie.

Przeczytaj także: „Monte Cassino to symbol narodowej chwały i woli zwycięstwa

Informacje praktyczne

Wejście na cmentarz pod Monte Cassino jest bezpłatny.

Przed nim znajduje się sporej wielkości parking, za który również nie trzeba płacić.

Godziny otwarcia cmentarza od poniedziałku do niedzieli:
od 9.00 do 12.30 i potem od 14.00 do 19.00

Dokładny adres: SR149, 03043 Cassino FR, Włochy
Oficjalna strona cmentarza na Monte Cassino>

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *