Zwiedzanie i atrakcje Monte Cassino

Zwiedzanie Monte Cassino to punkt obowiązkowy podczas wizyty w środkowej części Włoch. Szczególnie kiedy przyjeżdżamy na przykład na kilka dni do Rzymu lub nieco niżej położonego Neapolu.

Zwiedzanie Monte Cassino rozpoczyna się zazwyczaj albo od odwiedzin na polskim cmentarzu, albo od wizyty w klasztorze. Warto na pewno przed samym planowaniem wycieczki zapoznać się z godzinami otwarcia, zarówno klasztoru jak i cmentarza. Na zwiedzanie warto przeznaczyć jeden dzień, tym bardziej jeśli podróżujecie z Rzymu lub Neapolu i jest to jednorazowy wypad.

Zwiedzanie Monte Cassino

Zwiedzanie Monte Cassino rozpoczyna się po dotarciu na szczyt wzgórza. Swoje kroki możemy skierować ku polskiemu cmentarzowi. Prowadzi do niego aleja obsadzona ozdobnymi tujami. Na odpowiedni kierunek powinny naprowadzić nas znaki – cimitero polacco, które oznaczają po prostu polski cmentarz.

Zwiedzanie Monte Cassino
Zwiedzanie Monte Cassino

Na teren nekropoli wchodzi się przez sporej wielkości bramę, której strzegą dwie duże rzeźby orłów. Na samy początku jest duży plac, na którym znajduje się grób generała Andersa i jego drugiej żony oraz krzyż. Dalej już kolejno rzędy krzyży, grobów w których pochowano żołnierzy biorących udział w bitwie pod Monte Cassino. Powyżej wzgórza wyznaczono sporych rozmiarów krzyż, pośrodku którego umieszczono płaskorzeźbę godła polskiego.

Cmentarz na Monte Cassino można zwiedzać każdego dnia w godzinach od 9 do 12.30 i potem od 14 do 19. Wejście jest bezpłatne, za to za parking w zależności od pory dnia czy nawet roku, czasem trzeba płacić.

Po wizycie na polskim cmentarzu, warto się udać z powrotem do opactwa. Na terenie samego klasztoru można po prostu pospacerować po dziedzińcach, krużgankach i tarasach widokowych. Do głównego placu prowadzą wysokie schody. To właśnie tu położona jest bazylika katedralna, która z zewnątrz prezentuje się dość skromnie. Całkiem inne wrażenia ma się wchodząc do środka. Oprócz wnętrza świątyni, dla zwiedzających udostępniono tu także podziemne krypty.

Osobnym punktem, który można i warto zwiedzić w klasztorze jest Muzeum Monte Cassino. W środku wyeksponowane są manuskrypty, w osobnej sali. Można tu podziwiać lekcjonarze, ewangelie oraz modlitewniki, skrupulatnie przepisywane przez mnichów. W innym pomieszczeniu są także pokazane zbiory ksiąg chórowych. Warto dodać, że wizyta w muzeum jest płatna – 5 euro. W cenie biletu dodatkowo można zobaczyć krużganki św. Anny wraz ze studnią z czasów rzymskich.

Monte Cassino to jedno z najciekawszych miejsc jakie Włochy mają do zaoferowania turystom.

Godziny otwarcia dla zwiedzających klasztor Monte Cassino

Jeśli chodzi o godziny otwarcia klasztoru Monte Cassino dla turystów to:

  • od ostatniej niedzieli marca do ostatniej soboty października klasztor można zwiedzać codziennie od 8.45 do 19.00
  • od ostatniej niedzieli października do ostatniej soboty marca klasztor jest otwarty od 9.00 do 16.45
  • w niedzielę i święta – od 8.45 do 17.15
  • 25 grudnia – od 8.45 do 13.00

Warto w tym miejscu zaznaczyć, by wejść na teren klasztoru trzeba być odpowiednio ubranym. Wykluczone są krótkie spodenki i spódniczki, krótkie rękawki oraz bluzki na ramionkach. Tak jak wszędzie w miejscach kultu religijnego, trzeba mieć zakryte kolana i ramiona.

Natomiast godziny otwarcia Muzeum na terenie opactwa Monte Cassino to:

  1. od ostatniej niedzieli marca do ostatniej soboty października godziny otwarcia muzeum są od 8.45 do 19.00
  2. od ostatniej niedzieli października do ostatniej soboty marca muzeum jest czynne od 8.45 do 17.00
  3. 25 grudnia muzeum jest nieczynne.

Co jeszcze warto zwiedzić na Monte Cassino

Mało osób zdaje sobie sprawę, że cmentarz jak i opactwo wchodzą w skład, utworzonego w 2011 roku Parku Naturalnego Monte Cassino. Ma on powierzchnię aż 694 hektarów i obejmuje dodatkowo jeszcze fortecę Rocca Janula, pozostałości amfiteatru rzymskiego, pomniki oddziałów naszych żołnierzy oraz fragment Drogi Polskich Saperów.

Więcej na stronie www opactwa.

Na terenie parku wyznaczono kilka szlaków, jednak by je wszystkie przejść, na pewno nie wystarczy zaledwie jeden dzień. Średnio każdy z nich zaplanowany jest na około 1h30m – 1h40m wędrówki.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *